ISCE Header Image
Home >> About >> Councilors

Councilors of the ISCE

Councilor
Year
Councilor
Year
Christer Löfstedt (Past Pres.)
Vincas Buda
Gabrielle Nevitt
Sandra Steiger
Sybille Unsicker
2017-20
Kenneth Haynes (Past Pres.)
N. Kirk Hillier
Robert R. Junker
Thomas Schmitt
Johannes Stökl
2016-19
Stephen Foster (Past Pres.)
Renee Maria Borges
Consuelo De Moraes
Andrés González Ritzel
Qing-He Zhang
2015-18
Stefan Schulz (Past Pres.)
Elisabeth J. Eilers
Patrizia d'Ettorre
Astrid T. Groot
Resen Zeng
2014-17
Ring Cardé (Past Pres.)
Julia Kubanek
Stefan Dötterl
Caroline Nieberding
Teun Dekker
Alex Il'Ichev
2013-16
Paulo Zarbin (Past Pres.)
Matthias Erb
Robert A. Raguso
Ann M. Ray
Junwei (Jerry) Zhu

2012-15
Monika Hilker (Past Pres.)
Hans T. Alborn
Carmen Rossini Caridad
Maria Carolina Blassioli Moraes
Alejandra J. Troncoso
2011-14
Jeffrey Aldrich (Past Pres.)
Tetsu Ando
Jan Bergmann
Ylva Hillbur
Baldwyn Torto
2010-13
Wilhelm Boland (Past Pres.)
Stefano Colazza
Kotaro Konno
Peter Witzgall
Robert van der Meer
Anke Steppuhn
2009-12
Wendell Roelofs (Past Pres.)
Consuelo De Moraes
Martin Heil
Christer Löfstedt
Nicole van Dam

2008-11
Gary Blomquist (Past Pres.)
Jörg Bohlmann
Angel Guerrero
Caroline Müller
Aijun Zhang
2007-10
Jocelyn Millar (Past Pres.)
Mauricio Bento
Michael Birkett
Stefan Schulz
Paulo Zarbin
2006-09
Hanna Mustaparta (Past Pres.)
Eduardo Barata
Anna-Karin Borg-Karlson
Hiroshi Honda
Joachim Ruther
2005-08
Tom Baker (Past Pres.)
Gary Blomquist
Bill Hansson
Erika Plettner
Johannes Steidle
2004-07
Jean-Luc Clement (Past Pres.)
Manfred Ayasse
Anne-Genevičve Bagnčres
Kenneth Haynes
Hiromi Sasagawa
2003-06
Walter Leal (Past Pres.)
Heidi Dobson (extended to 2006)
Jocelyn Millar
Coby Schal (extended to 2006)
Sadahiro Tatsuki (extended to 2006)
2002-05
Thomas Hartmann (Past Pres.)
Jeffrey Aldrich
Ben Burger
Jenny Mordue
Irena Valterová
2001-04
John Hildebrand (Past Pres.)
Wilhelm Boland
Nelida Gomez
Ann Hagermann
Steven Seybold
2000-03
James Tumlinson (Past Pres.)
Electoral problems, no new councilors.



1999-02
Martine Rahier (Past Pres.)
Keiichi Honda
Dietland Mueller-Schwarze
Peter Proksch
Jan Vrkoc
1998-01
K. S. Boo
Valerie Paul
Jonathan Gershenzon
Evaldo Vilela
John Romeo
1997-00
Ted Turlings
Walter Leal
Murray Isman
John Pickett

1996-99
Yasumasa Kuwahara
Nancy Targett
Beatta Gabrys
Glenn Prestwich
Louise Vet
Jeremy McNeil
1995-98
William Fenical
Monica Hilker
Frank Einhellig
Ana Luisa Anaya
Jean Luc Clement

1994-97
Heather McAuslane
Mark Hay
Roberto Trigo
Kenji Mori

1993-96
Reidar Lie
Ritsuo Nishida
Ahmed Hassanali
Abraham Hefetz
Alan Renwick
Jaques Pasteels
1992-95
Gerald Rosenthal
Louis Schoonhoven
Thomas Hartmann
Tatsuji Chuman
David Seigler

1991-94
Patrick Confalone
Wittko Francke
Juraj Harmatha
John Pickett


1990-93
May Berenbaum
Desire Daloze
Hermann Niemeyer
Amos Smoth
Shozo Takahashi
1989-92
Michael Boppre
Yoko Naya
John Romeo
Peter Waterman

1988-91
Arnon Shani
Jeremy McNeil
Jean Langenheim
Keith Brown
Remy Brossut
1987-90
Martin Obin
Martine Rowell-Rahier
Clive Jones
Wittko Francke
Gunnar Bergstrom
Ana Luisa Anaya
1986-89
Murray Blum
Lincoln Brower
Larry Gilbert
Yoko Naya
Jacques Pasteels
1985-88